A A A

Igraszki z diabłem

Igraszki z diabłem (czes. Hrátky s čertem) – sztuka teatralna w dziesięciu obrazach czeskiego prozaika i dramaturga Jana Drdy. Napisana została w czasie okupacji niemieckiej (I wyd. czeskie w 1946, polskie w 1949) a prapremiera odbyła się w Stavovskim divadle w Pradze w roku 1945.

Utwór ten to oparta na ludowych wątkach baśń sceniczna przedstawiona w konwencji komediowej. Jej bohaterem jej jest wojak Marcin Kabat, który zwolniony ze służby po latach wraca w rodzinne strony. Podczas wędrówki spotykała go przedziwna przygoda, w którą obok pyskatej Kasi i naiwnej królewny Disperandy, rozbójnika oraz pustelnika wmieszało się piekło i niebo. Marcin Kabat to prawdziwy bohater ludowy, który stanie po stronie słabszych nawet przed czartami.

"Motywy te Drda wyzyskał z dużym humorem, potraktował ironicznie i dał utwór sceniczny w stylu starych komedii czeskich z pierwszej połowy XIX wieku. Wszystkie wplecione tu wątki baśniowe i występujące postacie baśniowe są nam doskonale znane, ale wszystko to w komedii Drdy nabiera zarazem jakiegoś nowego wyrazu, jest świeże i naprawdę zabawne. Rozgrywającym się tu sprawom towarzyszy bowiem przez cały czas autorski uśmieszek pobłażania i ironii."

Źródło - Wikipedia.pl